Кошница


Тотал: 0.00 лв.

С един куршум шест заека (емоционална интелигентност)

Лесен и приятен начин да развиете емоционална интелигентност докато печелите много повече

 

Емоционалната интелигентност (иначе известна като емоционален коефициент или EQ) е способността да разбирате, използвате и управлявате собствените си емоции по положителен начин за облекчаване на стреса, ефективно общуване, съпричастност с другите, преодоляване на предизвикателства и успокояване на конфликта. Емоционалната интелигентност ви помага да изграждате по-силни взаимоотношения, да успеете в училище и работа и да постигнете своите кариерни и лични цели. Освен това може да ви помогне да се свържете с чувствата си, да превърнете намерението в действие и да вземете информирани решения за това, което е най-важно за вас. (https://www.helpguide.org)

Емоционалната интелигентност е сложна конструкция, която се състои от четири елемента: благосъстояние, самоконтрол, емоционалност и общителност. Аспектът благосъстояние обхваща положителна самооценка, както и чувства на щастие и оптимизъм. Аспектът на самоконтрола включва умението да се регулират чувствата, включително емоциите, стресът и импулсите. Аспектът на емоционалността включва умения за взаимоотношения, като правилната преценка за личните чувства и чувствата на другите, както и капацитетът за емпатия. Аспектът на общителност включва способността за ефективна комуникация, упражняването на влияние върху другите и изграждането на социални мрежи (Кан и колеги, 2021).

Ползи от емоционалната интелигентност:

  • ·     Високият EQ e свързан с висок IQ (коефициент на интелигентност). Децата с по-високи нива на емоционална интелигентност се справят по-добре на стандартизирани тестове. Също така са по-склонни да имат по-високи оценки.
  • ·      По-добри взаимоотношения. Емоционалната интелигентност помага на децата да се справят с конфликти и да изграждат по-близки приятелства. Възрастни с високи нива на емоционална интелигентност също съобщават за по-добри взаимоотношения в личния и професионалния си живот.
  • ·        По-високият коефициент на емоционална интелигентност е свързан с по-висок успех в зряла възраст. 19-годишно проучване, публикувано в American Journal of Public Health заключва, че социалните и емоционалните умения на детето в детската градина могат да предрекат успеха през целия му живот. Децата с умения за споделяне, работа в екип и изпълнителност на 5-годишна възраст са с по-голяма вероятност да получат диплома за висше образование и да започнат работа на пълен работен ден до 25-годишна възраст.
  • ·    Подобрено психическо здраве. Хората с по-високи нива на емоционална интелигентност страдат по-рядко от депресия и други психически разстройства.  (verywellfamily.com)

 

Изследване от 2021 показва тревожна тенденция – в рамките само за 20 години емоционалната интелигентност  в младите възрастни в колежанска възраст рязко е спаднала.

Ниските нива на емоционална интелигентност в обществото водят до ръст на психическите разстройства, тормоза в училище, на работното място, на улицата, както и цялостно до ниски нива на благосъстояние и високи нива на агресия.

Предлагаме ви лесен и приятен начин да развиете у детето си емоционална интелигентност, като в същото време всички спечелите много повече – с един куршум шест заека:

В ежедневните си разговори с вашето дете относно деня му, питайте го кога как се чувствало с въпроса: Какво днес те накара да се чувстваш щастлив/тъжен/ядосан/ентусиазиран/гневен/отегчен/засрамен/спокоен?

Насърчете детето да ви разкаже историята с възможно най-много детайли като му помагате, задавайки въпроси относно случката. Опитайте се с разговор да му помогнете да идентифицира кой точно детайл от случката е събудил тази емоция в него и защо.

Възможно е гневът, че някой го е прекъснал в клас и е казал отговорът вместо него, всъщност да е следствие от чувството на разочарование, че не е успял да изрази себе си и да докаже знанията си. Гневът е силна емоция, най-често следствие от непознаване и липса на умения за идентифициране и управляване на много други емоции с различни нюанси. В повечето случаи, тези първични емоции, неусетно и набързо превърнати в познатата емоция „гняв“, са по-лесни за приемане, разбиране, управляване и разрешаване. В този пример, здравословно за детето би било да осъзнае потребността си от себеизразяване и себедоказване. В последствие чрез въпроси можете му помогнете да намери начини да удовлетворява тази своя потребност. Това би довело, освен до научен урок по емоционална интелигентност, така и до позитивни преживявания и емоции за него и чувство на удовлетвореност и самочувствие.

 

Какво получавате в замяна:

1.     Детето ви развива своята емоционална интелигентност.

2.    Вие развивате, упражнявате и усъвършенствате своята в процеса.

3.    Опознавате по-дълбоко детето си.

4.    Прекарвате качествено време заедно.

5.   Детето ви усеща дълбока заинтересованост, внимание и желание да го разберете.

6.  Детето се научава да споделя преживяванията и чувствата си.

Споделяне

Направи безплатна регистрация сега!

Бързо и лесно. Готов ли си?

Безплатна регистрация